Felietony

Jak gra Manchester City? Analiza taktyczna finałowego rywala (14)

Autor:
Źródło: twitter.com
11 miesięcy temu
3242
14

Manchester City pod wodzą Pepa Guardioli uznawany jest za modelowy przykład myśli taktycznej nie tylko przez wielu fanów piłki nożnej, ale także przez trenerów na całym świecie. Jednym z powodów takiego stan rzeczy jest fakt, iż na przestrzeni całych rozgrywek hiszpański szkoleniowiec wielokrotnie zmieniał pomysł taktyczny jak i role poszczególnych zawodników na boisku, znajdując najlepsze rozwiązania i maksymalizując możliwości drużyny. W tym sezonie zaczął wykorzystywać ustawienie, które w fazie budowania akcji przybrało postać 3-2-5, a osiągnął to głównie dzięki rozwojowi zdolności Nathana Aké lub Manuela Akanjiego do gry na pozycji bocznych obronców. Przyjrzyjmy się szczegółom aktualnej taktyki Pepa.

 

Faza rozegrania

Manchester City grając od tyłu trójką obrońców, ustawia jednego ze środkowych obrońców obok Rodriego. W ostatnim czasie Stones stał się niezawodny w tej roli na boisku. Wcześniej tego rodzaju rolę, czasami nazywaną fałszywym środkowym obrońcą, pełnił przez kilka lat Fernandinho. Jednak największą różnicą i siłą tego ulepszenia są większe możliwości obronne. Teraz City może wypełnić czwórkę obrońców czterema graczami, którzy potrafią bronić się jako środkowi obrońcy. Gra z bocznymi lub środkowymi obrońcami, którzy zwykle grają jako pomocnicy lub nawet skrzydłowi, może być korzystna z kolei w momencie posiadania piłki.

Podczas gry od bramkarza, trójka obrońców wymusza na Edersonie grę z linii końcowej. Oznacza to również, że obaj szeroko rozstawieni środkowi obrońcy stają się bocznymi obrońcami. Dzięki zdolnościom Rúbena Diasa w wyprowadzaniu piłki, prawy obrońca (lub prawy środkowy obrońca będący prawym obrońcą) porusza się do przodu i otrzymuje piłkę poza skrzydłowym lub szeroko ustawionym pomocnikiem przeciwnika.

Kiedy Dias ma piłkę w środku, ale obaj rozstawieni środkowi obrońcy są zbyt szeroko rozstawieni, Rodri lub Stones schodzą niżej do rozegrania. Gdy tylko Dias zagra do jednego z dwóch wyżej wymienionych zawodników, robi kilka kroków, aby oddalić się od piłki i ustawić w linii, tworząc w ten sposób system z  czwórką obrońców. Pomaga mu to zbliżyć się do jednego z bocznych obrońców i w ten sposób stworzyć sytuację 2 na 1 przeciwko pomocnikowi lub skrzydłowemu przeciwnika. W ten oto sposób The Citizens płynnie przechodzą z systemu z trzema obrońcami na czterech, dając przy tym sobie więcej możliwości wyprowadzenia ataku gdy przeciwnik atakuje dwoma lub większą ilością zawodników, próbując zmusić do błędu.

 

Jeśli jednak drużyna przeciwna próbuje wysoko naciskać i nie ma możliwości swobodnego rozegrania od tyłu, wówczas zawodnicy City ustawiają się głębiej, aby skutecznie wciągnąć drużynę przeciwną, zwiększając w ten sposób odległości pomiędzy zawodnikami oraz poszczególnymi liniami. Przeciwko wysokiemu pressingowi, jednym ze skutecznych sposób na rozegranie, choć nie jedynym, jest bezpośrednie zagranie do Erlinga Haalanda. Drużynie z Manchesteru zawsze zależy na pełnej kontroli nad tym co się dzieje na boisku. Dlatego Pep preferuje rozgrywanie piłki przede wszystkim po ziemi, na co pozwalają umiejętności skrzydłowych. Zwłaszcza w przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na Jacka Grealisha, który przez większość fanów piłki nożnej jest niedoceniany, lecz jest jednym z najważniejszych zawodników w układance hiszpańskiego trenera. Nawet gdy wszyscy zawodnicy City są w odpowiedni sposób kryci przez przeciwnika, to i tak posiadają umiejętności które pozwalają na skuteczne przyjęcie piłki, przytrzymanie jej oraz szybkie wyjście z pod pressingu.

 

Ofensywni pomocnicy City często przemieszczają się wzdłuż pola karnego, aby otrzymać podanie i w ten sposób przełamać linię pomocy przeciwnika. Jest to trudna sytuacja dla defensywnego pomocnika drużyny przeciwnej, który musi kryć ofensywnego pomocnika, gdy jego drużyna naciska wysoko. Dzieje się tak dlatego, że jeśli defensywny pomocnik poruszy się zbyt szeroko, aby pilnować ofensywnego pomocnika City schodzącego do boku, wówczas w środku pola pojawia się mnóstwo miejsca do zagrania piłki do innego środkowego pomocnika lub schodzącego napastnika.

Faza ataku

Ponieważ większość zespołu skupia się na obronie środkowej strefy, budowanie ataku przez Manchester City często zaczyna się od podania do skrzydłowego. Ponadto Guardiola nie preferuje zwiększania szybkości ataków, chyba że sytuacja jest ewidentnie możliwa do wykorzystania. Innymi słowy, City może czekać na powrót drużyny przeciwnej, ponieważ są pewni swoich umiejętności, jednocześnie skupiając się na odległościach pomiędzy poszczególnymi formacjami. Ostatnio w większości meczów wybierano skrzydłowych z przeciwną nogą na poszczególnych flankach. Ponieważ poszczególni zawodnicy uwielbiają mieć piłkę przy nodze i tworzyć sytuację poprzez drybling lub krótkie podania do środka boiska.

Ten ruch ofensywnych pomocników do środka jest jednym z najbardziej znanych schematów ofensywnych, który często można zobaczyć w grze City. Może to również tworzyć miejsce w bocznej strefie bloku obronego przeciwnika, więc skrzydłowy przy piłce może znaleźć sobie trochę wolnego miejsca. Jednak w przypadku niskiego bloku defensywnego ta kombinacja czasami jest niewystarczająca do przełamania obrony przeciwnika. W takim przypadku wymagane jest stworzenie innej opcji, co spowodowało jedną z nowości tego sezonu. Dopóki Cancelo nie opuścił City, była to praca dla bocznych obrońców. Teraz jednak na boisku nie ma bocznych obrońców. Dlatego w tym sezonie stało się to pracą dla defensywnych pomocników, Rodriego i Stonesa. Gdy ofensywny pomocnik wbiega pomiędzy obrońców przeciwnika  bardzo często tworzy się wolna przestrzeń na boku. Wówczas skrzydłowy może to wykorzystać lub próbować grać na jeden, dwa kontakty tworząc przewagę.  Dlatego ważne w tym schemacie jest to, żeby Rodri lub Stones pojawili się tam, aby dać możliwość zmiany sposobu ataku. Wspaniały gol Rodriego przeciwko Bayernowi Monachium był jednym z lepszych przykładów tego rozegrania.

Pressing

Guardiola nie jest menedżerem, który skupia się tylko na posiadaniu piłki. Jego uwaga na pressingu jest tak samo szczegółowa, jak na posiadaniu piłki. Często zmienia kształt pressingu, ale w ważnych meczach często wykorzystuje do tego ustawienie 4-2-4. Jedną z największych różnic między 4-2-4 Manchesteru City a zwykłym 4-4-2, jest pierwszy zawodnik, który naciska piłkę. W tej formie to skrzydłowy wywiera presję na piłkę, a środkowy napastnik skupia się na osłanianiu linii podań przed defensywnymi pomocnikami przeciwnika. Jedną z zalet tego rozwiązania jest to, że dzięki środkowym napastnikom osłaniającym środek pola, defensywni pomocnicy City nie muszą przesuwać się wyżej i mogą skoncentrować się na pozostaniu głębiej i utrzymywaniu zwartości między liniami w środku. Umożliwia im to również szybki doskok do przeciwnika oraz odzyskanie drugich piłek po dalekim zagraniu.

Ponieważ boczny obrońca musi biegać na dłuższych dystansach, niekiedy może być spóźniony i to jest największa słabość tego pomysłu. Dlatego ten pressing wymaga od skrzydłowych ciągłego obserwowania pozycji bocznych obrońców i osłaniania przed nimi wolnych przestrzeni do podań. Poza tym ważny jest również czas odzyskania piłki. Dlatego kluczowe jest to, żeby skrzydłowi szybko doskakiwali do środkowych obrońców, zanim zdążą oni swobodnie rozegrać piłkę. Muszą oni zwracać również uwagę na zbyt bliską odległość środkowego obrońcy przeciwnika, ponieważ bramkarz drużyny przeciwnej może zagrać piłkę nad głową skrzydłowego bezpośrednio do bocznego obrońcy. W konsekwencji ten pressing wymaga doskonałych umiejętności taktycznych skrzydłowych.

Ostatnia tercja obrony

W ostatniej tercji klub z niebieskiej części Manchesteru próbuje grać bardzo wąsko i utrzymać linię obrony dość wysoko. Gdy tylko drużyna przeciwna gra do swojego skrzydłowego, obrońca i skrzydłowy City pressują gracza przy piłce, a defensywny pomocnik zajmuje przestrzeń między obrońcą a środkowym obrońcą. Ich celem jest powstrzymanie skrzydłowego drużyny przeciwnej przed pokonaniem bocznego obrońcy.

Jednym słowem bez celnych dośrodkowań jak i strzałów z dystansu bardzo ciężko przełamać blok defensywny angielskiej drużyny .

Zobacz też

Czy jest do czego wracać? (29)

10.01
12:00

System na system. Analiza taktyczna Interu przed meczem z Atletico Madryt (20)

17.02
21:08

Komentarze (14)

Nie jesteś zalogowany. Tylko zalogowane osoby, mogą dodawać wiadomości
09.06.2023 o 10:25 przez konzum
konzum
wspaniała robota, Luki
08.06.2023 o 17:45 przez danielinter
danielinter
Gość wymyślił formacje która nikt nigdy nie grał to jest rewolucjonista
08.06.2023 o 13:47 przez AveCaesar
+3
AveCaesar
Jakby Inzaghi czytał analizy Lukiego to poszedłby do Marotty po dodatkowe miejsce w swoim sztabie ;)
07.06.2023 o 15:24 przez Domino
+2
Domino
Mam nadzieje ze Inzi to czyta wraz z komentarzami.
07.06.2023 o 15:18 przez Luki165
+4
Luki165
Dzieki za mile slowa :)
07.06.2023 o 15:15 przez tylkointer3
+3
tylkointer3
Bardzo fajna analiza. Zresztą wszystkie te artykuły z cyklu najbliższego finału to kapitalna robota redakcji. Budują atmosferę i wyczekiwanie na finał. Przyjemnie to się czyta!
07.06.2023 o 15:22 przez domin98
+1
domin98
a przed nami kolejne, dzisiaj po 21:00 polecam zarezerwować sobie ok. 15 minut :D
07.06.2023 o 16:45 przez tylkointer3
tylkointer3
Super, ja na pewno sprawdzę co ciekawego przygotowaliście!
07.06.2023 o 13:40 przez CzarodziejCzasu
+2
CzarodziejCzasu
Bardzo dobry artykuł, ale zabrakło opinii autora jak należy grać z City, aby osiagnąć zwycięstwo.

Oddaje Guardioli, że wymyślił coś nowego i wychodzi poza schematy, nie znam drużyny w której boczni skrajni środkowi obrońcy graliby tak wysoko, a ciężar wyprowadzenia piłki spod bramki zależał tak bardzo od tego centralnego, czyli Diasa. No i ten Stones z rożnymi rolami na murawie.

Jeśli City zagra perfekcyjny mecz to my w tym meczu nawet nie pierdniemy - nie należy się łudzić.

Ten mecz w zasadzie nie jest trudny do rozczytania. Inter musi ustawić obronę na 25 metrze, nie głębiej. Jeśli cofniemy się pod pole karne i stamtąd będziemy szukać kontrataków - zostaniemy skarceni, City ma bardzo szybkich obrońców i będzie opór trudno przedostać się z piłką pod ich pole karne z własnej połowy. Nie wspominajac już, że potrafią atakować na 1000 sposobów i nie chodzi tu tylko o tikitakę, tylko fakt, że na skrzydłach mają gości, którzy potrafią idealnie dośrodkować, a Haaland z Realem po wrzutkach miał 2-3 wyborne okazje. Kolejny raz może się nie pomylić.

Ja widzę największą szansę w odbiorze piłki w środku pola i liczenie na zostawianie dziur przez Walkera/Akanjiego - takie przechodzenie do ataku jakie stosuje City musi wiązać się z zostawianiem miejsca i tutaj widzę opcje skarcenia rywala.

Idealnie byłoby odtworzyć grę z pierwszej połowy na Camp Nou z pierwszego sezonu z Conte z wyżej ustawioną obroną, bo tam broniliśmy głęboko.
07.06.2023 o 13:13 przez potrtop
+5
potrtop
C*uja grają, opie*dolimy ich
07.06.2023 o 11:21 przez Jacenty
+2
Jacenty
Dziękujemy za analizę, gro roboty z Twojej strony.
07.06.2023 o 09:54 przez vandallo87
+6
vandallo87
Komentarzom użytkowników można dać like, przydałoby się czasem mieć taką możliwość pod opublikowanym tekstem. Dzięki, mentalnie dałem łapkę w górę.
07.06.2023 o 09:47 przez HB
+5
HB
Aj Luki, dobra robota!
07.06.2023 o 07:44 przez mroowa111
+4
mroowa111
Tiki taka wersja poprawiona zatrzymać Haalanda przykryć bernatdobi gundogana i siła rażenia spada znacząco

Shoutbox

Seba 09.05.2024 17:15

Śmieszne jest to, że czasami jest 2m spalony, ale sędziowie puszczają akcje, aby się zakończyła i wtedy dopiero odgwizdują, a tutaj było na styk i od razu odgwizdali zamiast poczekać🤔

Andrzej1985 09.05.2024 16:23

Marciniak i cały jego skład sędziowski przeprosili Bayern Monachium i przyznali się do popełnienia błędu.

Claudio 09.05.2024 16:00

ostatnio chyba zmienil mu sie sedzia liniowy i nie wiem czy to nie byl pierwszy mecz miedzynarodowy w nowym skladzie?

Claudio 09.05.2024 15:59

i to zaraz przed ME. Pewnie jakieś ważne mecze z tego powodu mu odejdą. Ogolnie mial sedziowac mecz otwarcia. Mysle ze tu moze sie nie zmieni

Chuchu 09.05.2024 15:59

I się już nigdy nie dowiemy czy tam by padł gol czy nie

Claudio 09.05.2024 15:59

wszedzie sa opinie ze nikt doslownie nikt nie spodziewal sie tak fatalnej decyzji w wykonaniu najlepszego sedziego

Chuchu 09.05.2024 15:58

Nie powiedziałbym, że Marciniak przekręcił Bayern, ale na pewno mógł zaczekać z gwizdkiem do oońca akcji

Claudio 09.05.2024 15:57

blad jest jak cholera i na domiar zlego bayern mial z tego swietna okazje po ktorej padl gol

Claudio 09.05.2024 15:57

to juz dywagacje czy walczyli i czy udaloby im sie powstrzymac De Ligta w tej sytuacji

Chuchu 09.05.2024 15:56

Inna sprawa, że strzał był długo po gwizdku i mam wrażenie, że obrońcyni bramkarz się już nie spinali

Claudio 09.05.2024 15:56

na widzialem chyba 3 rozne rozrysowane linie i Mazraoui nie był na spalonym

Chuchu 09.05.2024 15:55

Ja bym powiedział, że był, ale jak kamera nie jest idealnie prostopadle do sytuacji ustawiona to zawsze może być mylące

Claudio 09.05.2024 15:55

najlepsze jak wielu "ekspertów" na twitterach pisze, że był spalony De Ligta :D

Claudio 09.05.2024 15:55

nie było spalonego

edwart 09.05.2024 15:39

Gwizdna za wczesnie ale to nie zmienia faktu ze spalony byl

andyvdm 09.05.2024 15:02

Chyba słusznie

Orzeu 09.05.2024 14:48

nie oglądałem meczu ale widzę że MArciniakowi się dostaje mocno

Orzeu 09.05.2024 14:48

serio tak było xd ?

HB 09.05.2024 12:20

Won z nim

Archiwum shoutboxa

Sonda

Najlepszym zawodnikiem Interu w meczu z Sassuolo był:

Polls answer

Publicystyka

InzaghiBall - analiza taktyczna Interu po meczu z Atletico Madryt (5)

22.02
13:11

System na system. Analiza taktyczna Atletico Madryt przed meczem z Interem Mediolan (7)

18.02
15:00
Archiwum publicystki

Tabela

/

Tabela strzelców

Serie A

  • 1

    Inter

    Inter

    35

    89

  • 2

    Milan

    Milan

    35

    71

  • 3

    Juventus

    Juventus

    35

    66

  • 4

    Bologna

    Bologna

    35

    64

  • 5

    Atalanta

    Atalanta

    34

    60

  • 6

    Roma

    Roma

    35

    60

Pokaż tabelę

Mecze

Zawodnik

Bramki

  • 1

    Lautaro Martínez

    23

  • 2

    Dusan Vlahovic

    15

  • 3

    Paulo Dybala

    12

  • 4

    Olivier Giroud

    12

  • 5

    Victor Osimhen

    11

Pokaż wszystkich

Statystyki serwisu

Liczba użytkowników: 28016

Liczba newsów: 48411

Liczba komentarzy: 572967

Użytkownicy online: 3 (ddamiann17, ddamiann17, Adrian521995) oraz 16 gości

Serwis istnieje od 2003 roku

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką cookies. Możesz określich warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Herb Interu
Scudetto

19x

scudetto

Champions league

3x

Champions league

Coppa italia

8x

Coppa Italia

Fifa Club World Cup

1x

Fifa Club World Cup

UEFA cup

3x

Uefa Cup

Logo FcInter.pl

Nieoficjalny, największy polski serwis poświęcony Interowi Mediolan. Działamy dla Was od 2003 roku!

Serie A

Puchary

Dla Tifosich

Serwis

Zarejestruj się

Zarejestruj się